Pokud jsi narazil na tento blog, není to náhoda. Něco ve tvém životě není tak, jak by mělo být. Potřebuješ změnu, cítíš, že to není ono, že nejsi spokojen. A možná jsi na své cestě došel k tomu, že je to o tom, že se nemáš dostatečně rád. A pokud se to chceš naučit, tento blog ti to umožní.
Možná by bylo fajn začít tím, co sebeláska není. Není to sobectví ani egoismus. Když začneš praktikovat sebelásku, neznamená to, že okolní svět pro tebe přestane existovat. Že ti přestane záležet na tvých blízkých. Naopak. Zvyšování sebelásky ti pomůže získat více energie, radosti ze života, vděčnosti, a to je to, co přeneseš na tvoje okolí a tím mu vlastně pomůžeš.
První mantra sebelásky, kterou bych zde ráda uvedla, je:
"Nejdřív pomož sobě a pak pomáhej ostatním."
Určitě znáš to přirovnání s letadlem, kdy letíš, letadlo havaruje a spustí se kyslíkové masky. V instrukcích stojí, že máš nejdříve nasadit masku sobě a až pak pomáhat dalším. Pokud by sis ji nenasadil, pomůžeš jen pár lidem a sám nepřežiješ. Pokud se ale nejdřív pověnuješ sobě, poté budeš moci pomoci téměř každému. Pokud to převedeš i do běžného života, uvidíš, že se začnou dít obrovské změny.
Sebeláska, jak už ze slova vyplývá, znamená lásku k sobě samému. Společnost nám vtlouká, že bychom se měli chovat hezky, být hodní, dělat radost a pomáhat. Ostatním. Jenže abychom toho byli schopni k ostatním, musíme se to nejprve naučit u sebe. Je to ovšem těžké, protože mnohdy býváme sami k sobě neuvěřitelně kritičtí. Jenže dokud se nepřijmeme takoví, jací jsme, ani ostatní v nás neuvidí to nejlepší z nás.
Sebeláska pro mě znamená respekt k sobě samému, uvědomění, že my jsme důležití a máme právo jako kdokoliv jiný mít to svoje místo pod Sluncem. Že jsme si všichni rovni a nikdo není lepší nebo horší. Že uklízečka není horší jen proto, že je uklízečka, oproti nějakému řediteli firmy. Tohle jsou jen určité role, které ti lidé mají, třeba po nějakou omezenou dobu přes den.
Také pro mě znamená právo na to mít se skvěle, ale zároveň plnou zodpovědnost za vlastní život. Aspektů sebelásky je mnoho a dá se k ní přistupovat mnohými způsoby. Já jdu ráda do hloubky, a proto ti budu představovat koncepty vycházející ze sebepoznání a osobního rozvoje na něj navázaného. Postupně tu budu představovat klíčové prvky, které mně pomohly na mojí cestě k sebelásce. Na té cestě jsem ale stále. Nejsem ještě tam, kde bych chtěla být, ale další cestu už bych chtěla sdílet veřejně, s tebou.
Proč vlastně sebepoznání? Protože díky tomu, že zjistím, kdo jsem, jaká jsem a jakým způsobem funguju, můžu začít respektovat svoje procesy, přestat se srovnávat s ostatními a uvědomit si, že mám vlastní a unikátní cestu, kterou nelze okopírovat, protože je moje.
Cvičení k tomuto článku - Zhodnocení dne
Co mi dnes udělalo radost?
Za co jsem vděčný?
Za co se chci pochválit?
Budu se těšit příště,
Adamme

Komentáře
Okomentovat