Přeskočit na hlavní obsah

Jeden z pilířů (sebe)důvěry - máš ho i ty?

Tak jsem si tak poslouchala své oblíbené podcasty Život Jako Hra, konkrétně tento 5 způsobů, jak budovat důvěru a byla jsem z něj naprosto nadšená. Tak moc, že jsem se na jeho základě rozhodla sepsat tento článek. Z podcastu jsem si převzala strukturu a nosné myšlenky, které jsem rozšířila o ty svoje.

Sebe-důvěra, sebe-vědomí, sebe-láska jsou aspekty našeho bytí, které se nám zrcadlí každý den v našich myšlenkách, činech a vztazích s ostatními lidmi. Záměrně zvýrazňuji zrcadlí, protože posílit si sebedůvěru můžeme právě tím, jak budeme přistupovat k lidem a světu jako takovému.

Budování důvěry

Když projevíme důvěru ostatním lidem, nepřímo tím budeme posilovat právě i sebedůvěru. Jak?
1) Zranitelnost – ukažte ostatním, že jste „jen“ člověk. Tím mám na mysli to, abyste ukázali, že i vy chybujete, že děláte přešlapy a tím pádem jste člověkem. Paradoxně si tím zvýšíte kredit u ostatních lidí. Proč? Ze dvou důvodů. První je ten, že pokud budete ukazovat pouze to, že jste perfektní, že vám všechno jde od ruky, že máte cestou posypanou okvětními lístky, i když to tak není, vytváříte tím na sebe tlak. Musíte se skrývat, nemůžete pořádně vyjádřit sami sebe a to je frustrující. Nehledě na to, že se budete snažit tento ideál naplňovat a ono to prostě nejde.
Dokonalost tkví právě v tom, že na naší cestě jsou výzvy, které musíme překonávat a že ne vždy se vše povede podle našich představ. Druhý bod je ten, že i v ostatních může váš obraz dokonalosti nepřímo vytvářet pocit frustrace.
2) Mluvte na rovinu – ano, jsem si vědoma toho, že tohle je opravdu těžké. Dnes na to nejsme zvyklí. Schováváme se před vlastními pocity a myšlenkami, protože musíme „zachovávat dekórum“. „Jak by to vypadalo před ostatními, kdybych vyjádřil/a svoje pocity? Co si asi pomyslí? Vždyť se ztrapním!“ Jenže když se necítíme dobře, neškodíme tím pouze sobě, ale právě i vztahům s ostatními lidmi. Něco v sobě dusíme a potlačujeme a na podvědomé úrovni to jde poznat.
Buďte upřímní, ukažte lidem svůj pohled, nepřekrucujte pravdu, abyste se zalíbili všem. Nikdy se nezalíbíte všem. Pomůže vám to posílit vaši sebedůvěru, protože nebudete potlačovat sami sebe a vaši podstatu. Neznamená to, že máte být agresivní a za každou cenu si tlačit to svoje. To je zase opačný extrém. Pokud jste v nějakém rozhovoru o něčem nepříjemném, sice to v daný moment bude dost nekomfortní, ale právě tím, že vyjádříte, co skutečně cítíte a co se vám třeba nezdá/nelíbí, tím posílíte důvěru s druhým člověkem.
3) Respektuj – tento bod úzce souvisí s tím předchozím. I když máme odlišný pohled na svět, jiný názor, než druhá strana, neznamená to, že musíme být v opozici. Jednejte v klidu. Dám vám příklad. Šla jsem do salaterie a dostala salát, na kterém bylo znát, že není vyroben z čerstvých surovin. Jelikož nestojí malé peníze, šla jsem za obsluhou, aby ten salát zhodnotili a něco s tím udělali. Nešla jsem jim vynadat, nešla jsem jim říct, že jsou **** , ale naprosto neutrálně jsem vyjádřila svůj problém s tím, že bych ho ráda vyřešila. Bohužel obsluha to vzala jako protiútok, vzala si to osobně. Což mě bohužel mrzí a často se v tím konverzacích setkáme. Ne všichni budou tak uvědomělí jako my po přečtení tohoto článku. :-))) Ale nesmíte to vzdát a zkuste vysvětlit, jak to myslíte, uvést vše na pravou míru a zároveň respektovat to, co si myslí druhá strana.
Respekt ale nestačí. Skutečně se zajímejte o to, co si myslí ostatní lidé, buďte zvídaví. To bude dalším pilířem pro posílení důvěry. Ale zájem nepředstírejte, protože to zase půjde poznat.
Navíc, pokud neumíme vyjadřovat respekt ostatním lidem, ve skutečnosti to ukazuje, že ho neumíme dávat sobě. O tom je celý koncept sebelásky. Pokud nemáme něčeho dostatek pro nás, nemůžeme to ani dávat ostatním lidem. Pokud sami sebe dostatečně neposloucháme, nebudeme poslouchat ani ostatní. Pokud sami sebe nerespektujeme, nebudeme respektovat ani ostatní. To je jako snažit se vytáhnout z peněženky peníze, které tam prostě nejsou. Nejdřív potřebujeme nakrmit sebe, potom můžeme krmit další.
4) Transparentnost – pokračování příběhu se salátem. :-))) Nejen, že si obsluha mou neutrální stížnost vzala osobně, ale ještě se mi snažila namluvit, že jsou suroviny čerstvé, když bylo jasně vidět, i chuťově poznat, že to tak není. Co si myslíte, že to udělalo s mou důvěrou? No prudce klesla. Kdyby uznali chybu, že suroviny skutečně byly oschlé, mou ochotu navštěvovat tento podnik by to neovlivnilo. Naopak bych viděla, že jsou schopni se stavit čelem i k drobným průšvihům, které prostě k podnikání tohoto typu patří. Ale takhle jsem byla nakonec otrávená. Nový salát jsem sice dostala, ale mou chuť navštěvovat tento podnik to značně oslabilo.
Takže co tím chci říct? Souvisí to i s bodem 1. Buďte konzistentní s tím, co děláte a co říkáte. Pokud konzistentní být z nějakého důvodu nemůžete, vysvětle to. Pokud se dopustíte jasně prokazatelné chyby, ještě vůči druhému člověku, uznejte ji. Tím mu právě vyjádříte i ten respekt. Když někomu něco slíbíte, dodržte to. Když to dodržet nemůžete, opět se k tomu přiznejte, vysvětlete, proč tomu tak je a najděte náhradní řešení. Tímto se stanete důvěryhodným člověkem nejen pro ostatní, ale hlavně i pro sebe. Když se ráno podíváte do zrcadla, budete vědět, že je tam člověk, který si stojí za tím, co dělá, a dokáže to demonstrovat i ve vztazích s ostatními lidmi.

Komentáře